مصاحبه استاد داداشی با هفته نامه جسم و جان در خصوص فدراسیون ووشو

هفته نامه جسم و جان، سال دوازدهم، شماره ۴۴۷، چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۳

33k6fb6

استاد داداشی: برای اثبات مدیریت غیرقانونی از مراجع ذیصلاح رای خواهم گرفت!

فدراسیون ووشو سال گذشته در یک اقدام عجیب و غیرمنتظره و البته به نظر غیرقانونی مسولیت سبک «تای چی چوان» را از استاد حسین داداشی که با این سبک بانی و پایه‌گذار ووشو در ایران بود را گرفت تا تعجب و تاسف جامعه ورزش و خانواده بزرگ ورزش‌های رزمی از برخورد ناعادلانه با این پیر هنرهای رزمی و یکی از خادمان ورزش ایران را به دنبال داشته باشد. در این خصوص گفت‌و‌گویی با استاد داودی‌پناه (داداشی) ترتیب داده‌ایم تا درباره آخرین شرایط «تای چی» و البته برخی فعالیت‌های غیرمتعارف فدراسیون ووشو باخبر شویم:

- بعد از تصمیم فدراسیون ووشو در تغییرات «تای چی» چه اقداماتی صورت گرفت و فعالیت‌های جنابعالی و زیر مجموعه شما چگونه است؟

ابتدا مختصرا از پیشینه ووشو می‌گوییم بنده از سال ۱۳۵۸ مطالعات و پیگری‌ها ووشو را آغاز نمودم که در سال ۶۶ بصورت استانی و سال ۶۸ با تحمل زحمات فراوان مجوز رسمی‌ این رشته را تحت عنوان انجمن تای چی چوان و دفاع شخصی در سراسر کشور گرفتم و نهایتا با پیگیری‌ها و فعالیت‌های مستمر و شبانه‌روزی با هماهنگی کمیته ملی المپیک و سازمان تربیت بدنی موفق گردیدیم در سال ۷۱ به عضویت فدراسیون آسیایی و جهانی ووشو در بیاییم و بلافاصله بعد از یک سال در سال ۷۲ با پیگیری‌ها متعدد کمیته ورزش‌های چینی تشکیل شد در طی این سال‌ها بدون هیچ حمایت مالی و تنها با هزینه شخصی این انجمن را اداره کردم و با تغییر کمیته به فدراسیون ورزش‌های رزمی‌توانستیم ووشو را تا سال ۸۳ سر پا نگه داریم و نهایت در سال ۸۳ با مسوولیت آقای بهزاد کتیرایی اولین فدراسیون مستقل ووشو تشکیل گردید. حالا بعد از ۵۰ سال زحمت و مشقت در ورزش و بیش از ۳۰ سال تخصص و خدمت دلسوزانه به ووشو باید دو دستی سبک تای چی را که متخصص و بانی آن در ایران هستم تقدیم آقایان کنم، مگر تخصص و دانش فنی و علمی قابل واگذاری است که فدراسیون ووشو برای آن کیسه دوخته و به نظرم کاملا غیرقانونی و خارج از عرف به فعالیت آن ادامه می‌دهد. این در حالی است که من این تخلف را مکتوب به جناب دکتر سجادی اعلام کرده‌ام و طبق نظر دیوان محترم عدالت اداری فدراسیون حق واگذاری و یا تغییر در مدیریت سبک را ندارد. برای اثبات مدیریت غیرقانونی از مراجع ذیصلاح رای خواهم گرفت!

- چرا وزارت ورزش اقدامی نمی‌کند. نقش شورای ساماندهی سبک‌ها در این بین چیست؟

متاسفانه در شورای ساماندهی سبک‌ها، رئیس فدراسیون ووشو به همراه خسروی با علی رغبتی که مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی وزارت ورزش است و عضو بلندپایه این شورا، لابی می‌کنند و با تنظیم صورتجلسه‌ای مبنی بر واگذاری سبک تای چی زیر آن را به امضاء می‌رسانند. مگر می‌شود زیر نامه‌ای که اشخاص آن به نظر می‌رسد مغایر قانون عمل کرده‌اند امضاء کنند خود بریدند و دوختند. من این موضوع را به دفتر برنامه ریزی تذکر داده و عینا گفتم که اینکار با توجه به مصوبات دیوان عدالت اداری غیرقانونی است ولی گویا آنها گوش شنوا نداشتند. وزارت ورزش در آن موقع درگیر انتخابات وزیر بود و فدراسیون ووشو با خیال واهی و در شرایط خاص وزارتخانه این کار را انجام داد. اما باید بگویم فلسفه فعالیت شورای ساماندهی هم در وزارت ورزش مساله‌دار است. شورایی که تصمیم می‌گیرد و حق دخل و تصرف برای خود قائل است آیا اصلا وجاهت قانونی دارد؟ چراکه تاسیس این شورا و فعالیتش مغایر با ماده ۴، ۷ و ۸ قانون تاسیس سازمان تربیت بدنی و وزارت ورزش است و برابر قانون ساماندهی، تصمیم و توسعه ورزش کشور در اختیار شورای سازمان یا وزارت است که مقامات و اشخاص عضو آن مشخص هستند.

- فدراسیون ووشو ریاست سبک را به خسروی داده ولی گویا خود علی‌نژاد همه کاره است؟

علی‌نژاد خود براهمیت سبک «تای چی» به خوبی واقف است و می داند که این سبک گل سرسبد ووشو است و نیک می داند که در چین به عنوان مهد ووشوی دنیا و در کل جهان «تای چی» چه اهمیت ویژه‌ای دارد و از چه جایگاهی برخوردار است و اثرات سلامت بخشی در بعد درمانی دارد. او هدف‌دار و با برنامه احکام سبک را در فدراسیون بایگانی می کرد و فعالیت‌های سبک را راکد کرده بود تا جائیکه بیش از یک سال احکام قهرمانی بانوان و ۵۱ نفر را معلق نگه داشته بود و همه جا اظهار می کرد که این سبک فعالیت ندارد و ما را به کم‌کاری متهم می‌نمود تا با این انگ خود ساخته سبک را تصاحب کند و از قضا طی دو سال اخیر در فدراسیون حرکت‌های تای چی را تمرین می‌کرد و خود را یک ووشو کار معرفی کرده بود و استاد تای چی می‌دانست. بعد از آن به صورت نمایشی خسروی را به عنوان رئیس سبک معرفی کرد در صورتی‌که خود در پشت پرده همه‌کاره است. حالا آنها با نادیده گرفتن نظر دیوان عدالت اداری استاژ و کلاس‌های مختلف برگزار می‌کنند و به نفرات کم‌تجربه و بادرجه پایین، دان‌های رنگارنگ، درجات بالا و احکام عالیه ارائه می‌دهند.
به عنوان مثال به کسی که نشان (شالبند) قهوه‌ای دارد دان ۳ یا ۴ می‌دهند، من این موضوعات را به معاون وزیر (دکتر نصرالله سجادی) مکاتبه کردم و ایشان را در جریان این روند غیرقانونی قرار دادم. طبق نظر دیوان عدالت اداری من این فعالیت‌ها را غیر قانونی اعلام می کنم و خانواده «تای چی» بدانند که از طریق قانونی این احکام باطل می‌شود ولی نمی گذاریم که حق ورزشکاران، مربیان و زحمتکشان هم ضایع شود. رییس فدراسیون ووشو دائما در مصاحبه‌‌های خود می‌گوید که در مصوبات مطروحه در فدراسیون جهانی دولت‌ها حق دخالت در فدراسیون‌ها را ندارند، مگر فدراسیون‌ها زیر نظر وزارت ورزش اداره نمی‌شوند؟ اگر قرار باشد دولت‌ها دخالت نکنند پس چرا سازمان تربیت بدنی در سال ۸۶ علی‌نژاد را جایگزین کرد. پس با این حساب می‌شود گفت مدیریت علی‌نژاد در فدراسیون ووشو غیرقانونی است. اگر قرار باشد دولت‌ها و به تبع آن وزارت ورزش در امور فدراسیون‌ها نظارت نداشته باشند سنگ روی سنگ بند نمی‌شود و هر فدراسیونی هرکاری را که دلش می‌خواهد انجام می‌دهد. مگر IOC دنبال هرج و مرج است. احتمالا این آقا تعبیر اشتباهی از سیاست‌های کمیته بین‌المللی المپیک دارد و می‌خواهد جایگاه خود را در فدراسیون محکم کند و لاغیر.

- مسئولیت‌های ایشان در فدراسیون آسیایی و جهانی چقدر به کمک ووشو آمده؟

ببینید ما نباید مردم و افکار عمومی را گمراه کنیم. مسوولیت‌هایی که علی‌نژاد دارد پیش از این متعلق به جایگاه حقوقی ولی‌زاده و کتیرایی بود و این کرسی‌ها متعلق به فدراسیون ووشوی ایران به عنوان یکی از قطب‌های ووشوی دنیا است و مربوط به شخصیت حقیقی افراد نمی‌باشد. سال ۸۶ و در ابتدای مدیریت علی‌نژاد، روسای فدراسیون جهانی به تهران آمدند و مسوولیت تأسیس و راه‌اندازی فدراسیون غرب آسیا را در حضور بنده به محمدرضا پورغلامی دادند ولی علی‌نژاد با ترفندهای خود ریاست غرب آسیا را به نام خود ثبت کرد و بدنبال آن مسئولیت‌های ولی‌زاده را گرفت و حالا این پست‌ها را داراست. باور کنید اگر علی‌نژاد هم برود این مسوولیت‌ها را شخص دیگری می گیرد. تاریخ و آینده این ادعای مرا ثابت خواهد کرد.
بهرحال پوغلامی بعد از آن توطئه با قهر از فدراسیون رفت و می‌گفت دیگر نمی‌خواهم در ووشو فعالیت کنم. بنده با تلاش‌های فراوان او را برگرداندم و برای اینکه فدراسیون دچار حاشیه نشود و ووشو لطمه نبیند پورغلامی را متقاعد کردم که برگردد. بهرحال او ارتباطات خوبی در فدراسیون جهانی داشت و دارد و نایب رئیس کمیته فنی آسیا است این در حالیست که علی‌نژاد همیشه از این تعامل‌های او هراس دارد. ما از گذشته به دفعات مانع از پراکندگی و دلزدگی زحمتکشان و پیشکسوتان شده‌ایم و اجازه نمی‌دادیم که خانواده ووشو با ذهن مکدر به در خروجی فدراسیون هدایت شوند ولی افسوس که این معضل به وفور در فدراسیون فعلی دیده می‌شود و آقایان با رفتار تحکم‌آمیز با ووشو کاران برخورد می‌کنند.

- به موضوعی اشاره کردید که جای بحث و تامل دارد، برخورد و رفتارهای تند و غیرمودبانه با اطرافیان؟

بله متاسفانه این برخوردها در این فدراسیون بسیار زیاد است. بنده به عینه این رفتارهای ناپسند را از رئیس فدراسیون دیده‌ام و بارها به او تذکر داده‌ام و وی را به آرامش دعوت نموده‌ام. متاسفانه او در انظار و در حضور افراد مختلف به آنها بی‌احترامی می‌کند درصورتی‌که حق چنین کاری را ندارد. او به کرات به خانم ژاله شریفی نایب رئیس قبلی بانوان بی‌احترامی می‌کرد. ایشان خانمی متشخص، مودب و ماخوذ به حیا بود ولی رئیس فدراسیون بی‌توجه به سن، تجربه و شخصیت ایشان به او تندی می‌کرد و حتی در جشنواره هنرهای رزمی در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی و در حضور بنده و البته مردم شدیدترین برخوردها را با ایشان نمود و وی را با چشمانی گریان بدرقه کرد و باز هم در جریان مسابقات قهرمانی کشور در کرج در حضور من به یکی از مسوولین اصلی فدراسیون با الفاظی تند بی‌حرمتی کرد و او را از سالن بیرون کرد ولی با وساطت و پادرمیانی بنده او را به آرامش دعوت کردم و مانع از رفتن وی شدم. حالا من از شما سوال می‌کنم آیا رئیس یک فدراسیون حق ضرب و شتم اعضای تیم ملی را هم دارد؟ و اگر جواب شما خیر است در این وامصیبت‌ها باید به حال وضعیت فعلی گریست و حال چرا مرجع نظارتی وزارت ورزش این موارد را با جدیت پیگیری نمی‌کند جای سوال و تعجب دارد این است حکایت فدراسیون اخلاق مدار که مدام از سلامت و فرهنگ در آن صحبت می‌شود.

- ایشان در مصاحبه های دیگری از لزوم استفاده ورزش کشور از رابطه‌اش با نایب رئیس IOC که رئیس فدراسیون جهانی ووشو است گفته است؟

ما در گذشته بارها مسوولان بلندپایه اعم از رئیس، دبیرکل و اعضای هیات رئیسه فدراسیون جهانی ووشو را به ایران دعوت کرده‌ایم و بدون هیچگونه تملقی برای سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک ارتباط ایجاد نموده ایم. حتی سال ۱۳۷۰ لیو چین معاون وزیر ورزش کشور چین و هیات همراه را از طریق سازمان تربیت بدنی و با مساعدت دکتر مظفری معاون وقت فنی و آموزش سازمان به ایران اوردیم، پس حالا دائما بگوییم که این ارتباط‌ها و تعامل‌ها را ایجاد کردیم. مگر افراد شناخته شده‌ای مثل آقایان کیومرث هاشمی، شاهرخ شهنازی، افشارزاده، دکتر سجادی، اعضای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک و… که اکثر افراد کار کشته و دارای ارتباط هستند نیازی به این مسائل دارند که دست نیاز جلوی شما دراز کنند.

- علی‌نژاد فدراسیون تحت مدیریت خود را بسیار موفق می‌داند و در مصاحبه‌ای به خود نمره ۱۹ از بیست داده. آیا شما با این دیدگاه موافق هستید؟

قبلا در نامه ای به وزارت ورزش نوشته بودم حالا که ووشو به این جایگاه رسیده حاصل زحمات پیشینیان بوده و نباید آدم‌ها همه چیز را به نام خود ثبت کنند. نباید زحمات مربیانی که خود قهرمان بوده‌اند مثل محمدرضا جعفری، رامین موحدنیا و… که شاگردان و قهرمانان را پرورش داده‌اند نادیده گرفته شود. حاصل زحمات و خدمات فنی این مربیان مدال‌های رنگارنگی است که فدراسیون پشت آنها خود را پنهان کرده است. در زمانیکه بنده مسوولیت ووشو را عهده‌دار بودم ما در ساندا سوم جهان بودیم و در تالو هم جایگاه ششم را داشتیم. در مدت ریاست بهزاد کتیرایی به عنوان اولین رییس فدراسیون ووشو، مجوز حضور بانوان در بخش ساندا(مبارزه) گرفته شد و ۴ مربی چینی به استخدام تیم ملی درآمدند بسترسازی- کارهای زیربنایی و گرفتن مجوزهای لازم همانند آسفالت کردن جاده خاکی است و حال مدیریت در ووشو فعلی همانند رانندگی در جاده آسفالت است. آقای علی‌نژاد ساختن خیلی سخت‌تر از استفاده از شرایط از قبل آماده و کسب مدال است. نباید این کارهای زیربنایی نادیده گرفته شود.پس اگر مقایسه کنیم خیلی با زمان قبلی تغییری نداشته‌ایم که اینقدر بزرگنمایی و ویترین‌سازی می شود. ما باید به موجودیت ووشوی خودمان ببالیم نه اینکه دائما در بوق و کرنا کنیم که موفقیت‌ها با مدیریت حاصل می‌شود آنهم مدیریت هزینه و بودجه‌های آنچنانی. در زمان ریاست دکتر الیاس حضرتی در فدراسیون هنرهای رزمی بودجه برای ۴۰ سبک حدود ۴۰ میلیون تومان بود ولی الان بودجه ها میلیاردی شده پس بنابراین باید به تناسب شاهد پیشرفت هم باشیم. آقای علی‌نژاد ما نمی گوییم که شما زحمت نکشیده اید ولی نباید همه چیز را به نام خود بنویسید. موفقیت‌های ووشو مدیون زحمات و خدمات پیشکسوتان، مربیان، داوران و مدیران زحمتکش و عاشقی که عمر خود را فدای این ورزش کردند و حالا دیگر نامی از آنها نیست. آقای عزیز نمره را دیگران باید به شما بدهند، ارزیابی و سنجش باید توسط کارشناسان بیرون از گود انجام شود.باید دست از این خودستایی‌ها بردارید. متاسفانه شاهدیم رییس فدراسیون ووشو در رسانه‌ها فقط خودش را می بیند به خصوص در تلویزیون. او کمتر فرصت عرض‌اندام و اظهارنظر به کسی می‌دهد خصوصا به قهرمانان، مربیان تیم ملی و حتی با اینکه در خصوص مسائل فنی اطلاعات چندانی ندارد در خصوص مسائل فنی نیز خود اظهارنظر می‌کند.

- استاد در حال حاضر فعالیت تای چی و سیستم‌های درونی چگونه پیش می‌رود؟

همانطور که گفتم تای چی جایگاه ویژه‌ای در ووشوی دنیا دارد و هر ۲ سال یک بار و بطور مجزا برای این رشته در چین و هنگ کنگ مسابقات جهانی و با حضور شرکت‌کنندگان بی‌شمار برگزار می‌شود. سال ۲۰۰۹ تیم منتخب تای چی ایران با مدیریت و مربیگری بنده در این رقابت‌ها شرکت کرد و موفق شدیم ضمن کسب ۱۷ مدال(۷ مدال طلا، ۴ نقره و ۶ برنز ) سه کاپ ویژه این مسابقات اعم از بهترین فرم گروهی و بهترین هماهنگی و مدیریت تیمی را از آن خود کنیم. در این رقابت‌ها بنده هم دو مدال طلا در پیشکسوتان گرفتم و در مجموع به عنوان نایب قهرمانی رسیدیم. تای چی همیشه پویا و فعال است. در حال حاضر در مرکز آموزش ووشو برای اساتید و مربیان عضو کلاس ارتقای فنی می گذاریم. در باشگاه‌های مختلف مربیان و اساتید بلند پایه مشغول هدایت و تدریس شاگردان و علاقه مندان هستند حتی در پارک‌ها و بوستان‌ها بصورت رایگان آموزش داده می‌شود هم در بخش آقایان و هم در بخش بانوان ضمن اینکه در آینده ای نزدیک استاژ فنی و مسابقات کشوری راهم برای اعضاء برگزار خواهیم کرد. اما باید به آقایان بگویم آن موقع کارشکنی می کردید و احکام را نگه می‌داشتید و تمام قهرمانان این سبک را بلاتکلیف می‌گذاشتید چطور حالا کمتر از یک سال دو مسابقه، چندین و چند کلاس، استاژ و بازآموزی برگزار کرده اید، فعالیتی که در هیچ یک از سبک‌های دیگر دیده نمی‌شود. قضاوت این بی‌عدالتی‌ها و عدم توازن‌ها را به وزارت ورزش، نهادهای نظارتی و بازرسی می‌سپاریم.

- درباره انجمن صنفی و فعالیت این انجمن چه دیدگاهی دارید؟

این انجمن انجمنی صنفی و تخصصی است و در راستای ارتقای سطح فنی، علمی‌ و آموزشی و همچنین ارائه تسهیلات و امکانات رفاهی به خانواده بزرگ ووشو مشغول است و به عنوان خانه اصلی صنف بزرگ ووشو محسوب می‌گردد که در حال حاضر جمعیت قابل توجهی از پیشکسوتان، قهرمانان، مربیان، داوران و ورزشکاران زیادی عضو آن هستند و با داشتن شعبه در اکثر استان‌ها و شهرستان‌ها بصورت کاملا رسمی ‌در حال برنامه‌ریزی و فعالیت برای بسط و گسترش ووشو در ایران عزیز مشغول است. بنده معتقدم سیاست انجمن بر مبنای جذب حداکثری است حتی کسانی که با ناملایمتی‌ها و برخوردهای حذفی از فدراسیون می‌روند نباید از این خانواده بزرگ فاصله بگیرند آنها نباید خانه نشین شوند و زحمات آنها نادیده گرفته شود و فعالیت‌های ووشو به سبب برخوردهای قهرآمیز دچار خدشه شود بلکه باید تمامی‌عزیزان ارتباط و اتحاد خود را برای رسیدن برای اهداف مهمتر با انجمن صنفی حفظ نمایند. بنده هم بنا به دعوت آقای نادری رئیس محترم انجمن با هدف خدمت و ارائه تجربیات ریاست شورای سیاست گذاری و همچنین مسوولیت کمیته تخصصی تای چی چوان و سیستم‌های درونی را در این انجمن پذیرفتم و انشاءا… به یاری خداوند همانند گذشته با قدرت تمام پیش خواهیم رفت و امیدوارم که اوضای بهم ریخته فدراسیون ووشو ختم به خیر شود.

- طی هفته های گذشته شاهد پیام‌های تبریک فراوانی از سوی علاقمندان شما در خصوص پیوستن شما به انجمن صنفی در جراید به چاپ رسید در این زمینه هم صحبتی دارید؟

بله- بنده همین جا فرصت را غنیمت شمرده و از تمامی‌کسانی که به عناوین مختلف از چاپ پیام تبریک در جراید و شبکه‌های اجتماعی و پیامک به اینجانب ابراز محبت نموده‌اند کمال تشکر و قدردانی را دارم و به عزیزان نوید می‌دهم که

“روزهای خوب خواهند آمد”.

آمار سایت

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 3
  • بازدید دیروز: 2608
  • بازدید هفته: 8244
  • بازدید ماه: 24228
  • کل بازدیدها: 505279
  • ورودی موتورهای جستجوگر: 0
  • تاریخ به‌روزشدن سایت: تیر ۸, ۱۳۹۳
کانال تلگرام
Untitled-3
تنها وب سایت رسمی چن تای چی